Regatta 2015 Week Results

Optimists

Best Improver

  1. 143 – Alex Leech
Tonge Cup (Silver Fleet)
  1. 841 – Sam McMullin
  2. 6379 – Ella McWilliam
  3. 1056 – Daniel Smyth
Alice Trophy (Wooden Boat or Single Skin)
  1. Sam McMullin
Garnafailagh Cup (Gold Fleet)
  1. 1113 – Luke Groarke Donagh
  2. 1194 – Ben McMullin
  3. 1347 – Ben Graf
Picos
Le CroÍ Trophy
  1. Caolain Croasdell
  2. Zach McMullin
  3. Katherine Kelly

Cruisers

Youngest Crew Member
Siofra MacNamara

J24 Only
Erne Trophy & Lifeboat Pennant

  1. Martin McNamara - Django

NON J24s Only
Lifeboat Pennant
Philip Watson - Pathfinder

Moydrum Trophy

  1. Philip Watson - Pathfinder
  2. Vincent Delany - Moonshine
  3. Maurice Collins - Marie Louise
Joe Groarke Memorial Trophy (Owned by Members of LRYC)
  1. Philip Watson - Pathfinder
  2. Vincent Delany - Moonshine
  3. Ventus - Pat McMahon
All Cruisers
Long Distance Trophy (R11 & 12)
  1. Philip Watson - Pathfinder
  2. Maurice Collins - Marie Louise
  3. Ray Groarke - Calypso
Longford Cup
  1. Philip Watson - Pathfinder
  2. Vincent Delany - Moonshine
  3. Maurice Collins - Marie Louise

Shannon One Designs

Derrydarragh Cup (R7)
  1. 118 – Lawrence Hanley
  2. 86 – Frank Browne
  3. 176 – Harman Murtagh
Turgesius Trophy (R10)
  1. 73 – David Dickson
  2. 152 – Eoin Carroll
  3. 155 – Gerard Groarke
Queen Maeve Plate (R10 H/Cap)
  1. 152 – Eoin Carroll
  2. 172 – Peter Mannion
  3. 138 – Alan Algeo
Madras Trophy (R13)
  1. 73 – David Dickson
  2. 86 – Frank Browne
  3. 170 – Rory Walsh
Lifeboat Pennant (R13)
  1. 73 – David Dickson
  2. 86 – Frank Browne
  3. 170 – Rory Walsh
Lough Derg Plate (R13 H/Cap)
  1. 172 – Peter Mannion
  2. 37 – Owen Delany
  3. 138 – Alan Algeo
Trahearne Cup (R14)
  1. 73 – David Dickson
  2. 86 – Frank Browne
  3. 118 – Lawrence Hanley
Helmsman’s Trophy (R16)
  1. 73 – David Dickson
  2. 86 – Frank Browne
  3. 50 Mark McCormick
LRYC Cup (R16 H/Cap)
  1. 50 – Mark McCormick
  2. 37 – Owen Delany
  3. 138 – Alan Algeo
Otway Cup (R17)
  1. 73 – David Dickson
  2. 50 – Mark McCormick
  3. 83 – Philip Mayne
Albion Cup (R18 Crew’s Race)
  1. 73 – Meadbh Dickson
  2. 155 – Cathal Breen
  3. 118 – Joseph Hanley
Una Cup (R20 Single Handed)
  1. 83 – Philip Mayne
  2. 155 – Seamus Breen
  3. 50 – Mark McCormick
Parson’s Cup (R19)
  1. 152 – Eoin Carroll
  2. 37 – Owen Delany
  3. 170 – Mark Rafter

Bi-Centenary Trophy (R19 H/Cap)

  1. 37 – Owen Delany
  2. 151 – Graham McMullin
  3. 161 – Dylan Rynhart

Calamity Trophy
50 Nicki McCormick

Hooker Cannon (Starter’s Gun)

  1. 73 – David Dickson
  2. 155 – Gerard Groarke
  3. 152 – Eoin Carroll
James Fleming Memorial Trophy (Silver Fleet)
  1. 83 – Philip Mayne
  2. 138 – Alan Algeo
  3. 110 – Garrett O’Neill
Rynhart Perpetual Piano
  1. Lawrence & Joseph Hanley
John Marriage Memorial Trophy
  1. 73 – David Dickson
  2. 155 – Gerard Groarke
  3. 152 – Eoin Carroll
Champion Third Hand
  1. Meadbh Dickson
  2. Josephine Hanley
  3. Kate Mayne
Marguerite Cup (Champion Sheet-Hand)
  1. 73 – Anna Leech
  2. 118 – Joseph Hanley
  3. 83 – Jackie Mayne
Campbell Cup
  1. 73 – David Dickson
  2. 118 – Lawrence Hanley
  3. 118 – Philip Mayne